Haber

5 asırlık Parlı Sefa Camii’nin minaresi depremde hasar gördü

5 asırlık Parlı Sefa Camii’nin minaresi deprem nedeniyle hasar gördü.

DİYARBAKIR Kahramanmaraş’ta depremlerden etkilenen 11 ilden biri olan Diyarbakır’da 5 asırlık Parlı Sefa Camii’nin minaresi depremde hasar gördü.

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından Diyarbakır’daki tarihi binalar hasar gördü. İşin uzmanları tarihi yapıları tek tek gezerek yerinde incelemelerde bulunuyor. Bu yapılardan biri de Merkez Sur semtindeki asırlık Parlı Sefa Camii ve Dört Ayaklı Minare’dir. Parlı Sefa Mescidi çevresini jet hızıyla eski haline getirmek için iskele ile yapılırken, Dört Ayaklı Minare’nin üzeri bantla kapatılarak “Bu bina tehlikelidir” yazısı yapıştırıldı.

Dicle Üniversitesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. İdris Bedirhanoğlu, Parlı Sefa cami minaresinin duvarlarında çatlaklar olduğunu söyledi. Kısmi dökülmelerin olduğunu belirten Dr. -eski 5 asırlık bina.Bu tarihi yapılar genel olarak ana taşıyıcı duvarları oluşturuyor.Burada da dış duvarlarda çatlaklar oluştu.Önlemlerden sonra detaylı incelenmesi gerekiyor. Caminin minaresi ana yapıdan bağımsızdır. Yapıda herhangi bir hasar yok” dedi.

“Böyle bir deprem sonrası tarihi yapıların tamamını gözden geçirmekte fayda var”

Dört ayaklı minarenin daha önce alınıp sağlamlaştırıldığını hatırlatan Dr. Bedirhanoğlu, daha sonra bu yapıların depreme karşı analizlerinin yapılması gerektiğini söyledi.

haber-tut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu