Ekonomi

Küresel piyasalarda ABD baskısı

Wall Street Borsalarının günü kayıplarla kapatmasının ardından Asya borsaları güne karışık hareketlerle başladı.

Japon Nikkei 225 düştü, Çinli CSI 300 ve Hong Kong Hang Seng kazandı.

ABD endeksleri vadeli işlemlerde hafif yükseldi. Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 0,38 yükseldi ve bu sabah 1211’de yatay seyrediyor.

ABD istihdam piyasasının güçlendiğine dair verilerin açıklanmasının ardından yatırımcılar Fed’in bu yıl içinde tekrar faiz artırabileceğini değerlendirmeye başlarken, ABD tahvil piyasası da baskı altında. altındasol.

Perşembe günü ABD’de işsizlik maaşı için başvuru sayısının geçen hafta 228 bin olduğu açıklanarak hem 240 bin olan beklentinin hem de önceki hafta 237 bin olan verinin altında kaldı. İstihdam piyasasının gücü ve fiyat artışları, Fed yetkililerinin gelecek hafta beklenen artış sonrasında politika faizlerini 22 yılın zirvesinde ne kadar süre tutacakları ve hatta sıkılaştırma sürecini uzatıp uzatamayacakları konusunda belirleyici olarak görülüyor.

Perşembe günü ABD 2 yıllık tahvil faizi 7 baz puan artışla yüzde 4,84’e yükselirken, 10 yıllık tahvil faizi 10 baz puan artışla yüzde 3,85’e çıktı.

Swap piyasalarında ise Fed’in 26 Temmuz’da faiz oranlarını 25 baz puan artırma ihtimali %100’dür. Ayrıca Kasım ayı toplantısında faizlerin yükseleceğine dair beklentilerde artış olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu