Haber

Oy ve Ötesi Derneği Başkanı Ertim Orkun: “Türkiye’de Örgütlü, Ülke Çapında Tartışma İhtimali Çok Düşük”

HABER: EDDA SÖNMEZ – KAMERA: ADEM KARABAYIR

Kurulduğu 2014 yılından bu yana yerel ve genel seçimler de dahil olmak üzere toplam 8 seçime katılan Oy ve Ötesi Derneği, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine sayılı günler kala seçim güvenliğine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Dernek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hande Turan, seçimle ilgili son çalışmaları paylaştı.

“İLK KEZ ÇOK FARKLI BİR RÜZGAR YAKALADIK”

Turan, 14 Mayıs’ta davet merkezi kurduklarını da belirterek, seçimle ilgili tüm soru ve soruların davet merkezi üzerinden yanıtlanacağını söyledi.

Ardından bir konuşma yapan Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertim Ortum, seçim günü oy pusulalarını hızlı bir şekilde dijital bilgiye dönüştürecek olan ve ilk kez hayata geçirilecek olan Optik Karakter Tanıma (ORC) teknolojisini anlattı.

2018 seçim tutanakları üzerinden sisteminin nasıl çalıştığını anlatan Ortum, OCR teknolojisi ile fotoğraflanan sandık tutanaklarının verilerinin otomatik olarak sayısallaştırılacağını ve böylece hızlı bir şekilde sonuca ulaşılacağını belirtti.

Programın ekranının seçim günü siyasi partilere açılacağını belirten Ortum, seçim yasağının kalkmasının ardından tüm Türkiye’nin açılacağını ve herkesin görebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“OCR TEKNOLOJİSİ SÜRECİN ŞEFFAFLIĞINA KATKI SAĞLAYACAK: Bu yıl ilk kez kullanacağımız OCR teknolojisi ile fotoğraflanan sandık tutanaklarındaki veriler otomatik olarak sayısallaştırılacak. Sandıklarda görev alan gönüllülerimiz gün sonunda hazırlanacak tutanakları fotoğraflayarak sisteme yükleyecek. Bu bilgiler eş zamanlı olarak dijital bilgilere dönüştürülecektir. Böylece bölgeden gelen sandık verilerini çok hızlı bir şekilde doğrulama imkanı bulacağız. Amacımız her sandıktan bir rapor görüntüsü elde etmek ve YSK sonuçları için referans veri oluşturmaktır. Bu sayede siyasi partilerle hızlı bir şekilde veri paylaşabileceğiz ve onlar da zaman kaybetmeden olası ihtilaflarda YSK’ya başvurabilecekler. Bu prosedürle seçim sürecinin şeffaflığına büyük katkı sağlayacağız.

İSTEYEN HER VATANDAŞ TUNAK’IN FOTOĞRAFLARINI ÇEKEREK GERÇEK BİLGİLER VEREBİLİR: Yasal zorunluluk gereği, kamuoyu ile paylaşılacak olan sandık sonuç tutanağı, Oy ve Ötesi Derneği gönüllüleri tarafından fotoğraflanarak sisteme yüklenecek. Dernek yetkilileri, tutanak veri toplama işlemine her vatandaşın katılabileceğini belirterek, gün içinde sandık başında durmayan vatandaşların da sisteme kayıt olarak askıda kalan tutanakların görüntülerini paylaşabileceklerini vurguladı. Böylece her vatandaş oluşturulacak referans bilgi tabanına destek olabilecek ve seçim sürecinin şeffaflığına katkıda bulunabilecektir.

KIRKLARELİ, KARS, ERZURUM, GÜMÜŞHANE VE ARDAHAN’DA GÖNÜLLÜYE İHTİYAÇ VAR: Bugüne kadar toplam 38 bin gönüllü başvurusu aldık. 50 ilde planlanan 101 eğitimimiz var. Bugüne kadar 7 ilde 15 eğitim gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreç çok önemli ve başta gençler olmak üzere herkese büyük sorumluluklar düşüyor. Şu anda Kırklareli, Kars, Erzurum, Gümüşhane ve Ardahan gönüllü ihtiyacının yüksek olduğu illerimiz. ‘Demokrasinin yanındayız’ diyen herkesi her sandıkta yer almaya istekli olmaya davet ediyoruz. Seçim günü bir istişare sınırı açılacak. Telefon numarasına gönderilen soruları tüm vatandaşların ulaşabileceği şekilde deneyimli gönüllüler ve hukukçular cevaplayacak.

“KIRSAL ELEKTRİK GÜVENLİĞİNDE SORUN OLABİLECEĞİNİ GÖRDÜK”

Bir başka soru üzerine yetkililer, internetin kesilmesi durumunda sandık tutanaklarının fotoğrafının çekilerek sisteme yüklenebileceğini söyledi.

Oy ve Ötesi Derneği Lideri Ertim Orkun, ANKA HaberlerAjansına yaptığı açıklamada, ORC teknolojisi ile elde edilecek sonuçların görüntüleneceği ekranın seçim günü siyasi partilere açılacağını belirterek, şunları söyledi:

“ORTAK MİSYONUMUZ SEÇİMİN İNANÇ VE HUKUKA UYGUN OLMASI: Oy.verisi.org sitemiz üzerinden başvuru yaparak herkes istekli olabilir. 18 yaşını doldurmuş, seçme ve seçilme hakkına sahip olan herkes istekli olabilir. Gönüllülerimizin ortasında 18 yaşındakiler ve 78 yaşındakiler var. Herkesi bekliyoruz. Türkiye’nin her yerinden insanları ağırlıyoruz. Herhangi bir kriterimiz yok. Seçime ilgi duyan ve bu konunun değerli olduğunu düşünen herkesi bekleriz. Buradaki tek değerli kriterimiz, ortak misyonumuz, seçimin hukuka uygun ve sadakatle yapılmasını sağlamak ve gözetmektir. İlgilenenlerin, bu şekilde düşünenlerin geldiği bir platform.

SİYASİ PARTİLERİN KATILIMINI BEKLİYORUZ VE ONLARLA ÇALIŞMAYI UMUT EDİYORUZ: Aldığımız tüm dakikaları tercüme edeceğiz. Yüzde yüz rapor gelirse kesin sonuç almamız normal. Ancak yüzde yüz rapor alma ihtimali biraz düşük. Hepsine ulaşmamız kolay değil. Türkiye’nin her yerinde bulunmuyoruz, bu nedenle siyasi partilerin bu konuda katılımını bekliyoruz ve onlarla çalışabilmeyi umuyoruz. Onlar da bilgi veriyorsa bu teknoloji ile hepsini çok hızlı bir şekilde dijitalleştirip sayısal olarak verileri onlarla paylaşabiliyoruz.

100 BİN TALEP HEDEFLENİYORUZ: 38 bin gönüllümüz var. Her zaman söylüyoruz, 100 bin istekli hedefliyoruz. 100.000’e ulaşacağız. Önümüzdeki 2,5-3 hafta içinde bu 100 bine ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ülke çapında örgütlü bir stigma olma olasılığı oldukça düşüktür. Çünkü baktığınız zaman bir sürü sandık var. Çok fazla insan çalışıyor. 200.000 sandık var. Bu 200 bin sandıkta her sandıkta 7 kişi çalışıyor. 1,5 milyon kişi sandık başında çalışıyor. Arkada çalışanlar da dahil olmak üzere seçim günü 2,5 milyon kişi çalışıyor. Burada organize bir iş yapmak istediğinizde yüzbinlerce insanı organize edip daha önce böyle bir karmaşanın ve böyle bir hatanın modülünü yapmak zorundasınız. Kolay değil.

Umutsuzluğa kapılmayalım, SBANDIK GÜVENLİĞİ ELİMİZDE: Bazı görüntüler dönüyor. WhatsApp ile mesajlar geri dönüyor, bizi umutsuzluğa düşürüyor. Yakalanmayalım. Burada sandık güvenliğini sağlamak bizim elimizde. Biz sandıkların içindeyiz ve ‘Bak ben bu sandığı gördüm’, ‘Sen bu sandığı görüyorsun’ dersek bunu sağlayacağız. Mutsuzluğa düşmek yerine o gün için daha coşkulu bir coşkuyla sandıklara hep birlikte sahip çıkmalıyız.

5 BİNDEN FAZLA BİLETİMİZ VAR: Sallanan bölgeden çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın oy kullanmak için bölgeye dönmeleri için Askıya AlınmışBilet isimli bir platform kuruldu. Biz bunun destekçisiyiz. Bu platformun amacı ihtiyaç sahiplerini bilet alıp bağış yapabilecek kişilerle buluşturmaktır. Burada daha fazla insanı etkinleştirmek için. Bölgeye daha çok insanın gidip oy vermesini sağlamak. 5.000’den fazla bekleyen biletimiz var. 1,5 milyona yakın bağış yapıldı. Önümüzdeki günlerde sayının artmasını bekliyoruz. Çünkü Pazar günü başladık. Pazar gününden bu yana iki gün geçti. İki gün oldukça kısa bir süre ve buna rağmen. 5.000 bilet oldukça uygun. Gönül ister ki yüzbinleri taşıyabilsin, hep birlikte bu insanlara destek olalım. Herkes gidip oyunu oynasın. Ne kadar çok kişiye fayda sağlayabilirsek o kadar iyi.

DOĞACAK SORUNLARA KARŞI HAZIRLIYIZ: Dikkatli olmalısın ve çalışmalısın. Elektrik kesilirse, karanlıkta kalırız. Elektrik geri gelir. Bu şekilde düşünmemiz gerekiyor. Buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. Olağan sorunlar yaşanabilir, internet kesilebilir. Arkadaşlar internetin kesilmesi durumunda dakikaların fotoğraflarını çekip internet geldikten sonra bize bu fotoğrafları gönderebilirler. Sistemimiz buna uygundur. Bu bilgileri o gün sahadan her biçimde toplayacağız. Amacımız hiçbir şeyin bizi durdurmasına izin vermemek, bunun için çalışıyoruz, planlarımız var, herhangi bir aksilik durumunda atacağımız adımlar da var. Bu yüzden hazırlıklıyız.

YAPTIĞIMIZI KORKMADAN YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Endişeli değiliz. Biz tamamen meşru bir sivil toplum kuruluşuyuz. İçişleri Bakanlığı dernekler masasına bağlı olarak çalışıyoruz. Her yıl beyannamemizi veriyoruz. Bağımsız kontrollerden geçiyoruz. Harcadığımız, gelip gittiğimiz her şey açıkça gösteriliyor. Bu yüzden yasal olarak yapıyoruz. Ayrıca toplum için fayda yaratmaya çalışıyoruz. Hiçbirşeyimiz yok. Kapımız herkese, her siyasi partiye kapımız açık. O yüzden rezervasyonumuz, yerimiz vs. yoktu. Yanlış bir şey yapmıyoruz. Kimsenin de böyle düşündüğünü sanmıyoruz. Yaptıklarımızı korkmadan yapmaya devam edeceğiz.

SEÇİM HEP BİZİM DEDİK, HERKESİ BEKLİYORUZ: Her seçim değerlidir. Yazışmalar her seçimden sonra devam eder. Böyle oldu, böyle oldu. Bunu kimsenin yazmaması için herkesin sandıkta olması gerekiyor. Hep birlikte orada olabiliriz. ‘Böyle mi’ demeyi engelleyebiliriz. Bu bizim elimizde. O güne kalmasın, bugünden kalsın. Hep birlikte bugüne sahip çıkalım. Bugün bunun bir parçası olalım. Hep birlikte yapalım, seçim bizim diyoruz, herkesi bekliyoruz.”

ASKIDABİLET PLATFORMU DEPREM MAĞDURLARINA ÜCRETSİZ ULAŞIM BİLETİ SAĞLAYACAK

Aralarında Oy ve Ötesi Derneği’nin de bulunduğu platform paydaşları, adres kayıtları deprem bölgesinde bulunan ve seçmen kaydını belgeleyen vatandaşlara oy kullanacakları şehre ulaşabilmeleri için ücretsiz bilet vermek için alana geldi. . Bilet talebinde bulunmak isteyen depremzedeler, www.askidabilet.com üzerinden başvuru formunu doldurarak bilet talebinde bulunabilecek, platforma destek olmak isteyen vatandaşlar da aynı adres üzerinden bağışlarını gerçekleştirebilecek ve depremzedelerin ulaşımını karşılayabilecek. Farklı şehirlerdeki depremzedeler seçim için kendi şehirlerine gidiyor.

DEPREM BÖLGESİNDE SEÇİM GÜVENLİĞİ

Oy ve Ötesi Derneği de sandık güvenliğini sağlamak için bölge vatandaşlarıyla birlikte çalışacak. Afet illerinde önceki seçimlerde kayıtlı seçmen sayılarını istatistiksel olarak takip eden dernek, bu verileri değerlendirebilecekleri ve olası anormallikleri tespit edebilecekleri bir matematiksel modelleme üzerinde de çalışıyor. Bölgede yaşayan seçmenlerin oy kullanacakları sandıklarda gözlem yapabilmeleri için de bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.

Kaynak: ANKA / Güncel
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler
haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort